Čtveřice unikátních vodojemů z přelomu 19. a 20. století

Vodojemy na Žlutém kopci získaly první místo v anketě Turistické novinky 2020 na portálu kudyznudy.cz.

Vodojemy jsou z důvodu rekonstrukce až do odvolání uzavřeny.

V blízkosti samotného centra Brna se na Žlutém kopci pod rozsáhlou travnatou plochou nachází historické vodojemy. Město využívalo po staletí vodu z řeky Svratky a i přes rozšíření vodovodu roku 1853 brzy přestalo množství a kvalita dodávané vody stačit. Roku 1863 tedy byla vypsána soutěž na výstavbu vodovodu nového. Ze čtyř nabídek bylo v roce 1869 přijato nejvýhodnější řešení podle projektu londýnského stavitele Thomase Docwry. Stavba úpravny vody na Žlutém kopci začala na podzim roku 1869. Cihly pro výstavbu byly páleny přímo v Brně a konstrukce se obešla bez použití oceli, dřeva nebo železobetonu, což vyvolalo nutnost různých druhů zaklenutí, a tedy velmi působivý dojem podzemního labyrintu. Za zmínku také stojí, že nepropustnost cihlového vodojemu byla podpořena obalem z jílu. Stavba byla dokončena v roce 1872. Na přelomu 19. a 20. století byly vodojemy doplněny o dvě betonové nádrže a celkem tak měly vodojemy objem více než 20 tisíc kubických metrů. Činnost vodojemů byla ukončena v roce 1997, kdy byly odpojeny od vodovodní sítě. Tyto podzemní síně působí jako z jiného světa dávno zaniklých civilizací nebo z počítačové hry. Bývají dokonce nazývány obdobou istanbulských cisteren Yerebatan. V současné době město Brno a jeho příspěvková organizace TIC BRNO otevřely první ze dvou vodojemů pro veřejnost a pro účely filmového natáčení.

Vodojem na Žlutém kopci je technickou památkou a unikátním industriálním prostorem. Jeho zpřístupnění je součástí projektu Brno INdustrial.

Kontaktní informace

Vodojemy na Žlutém kopci
Tvrdého (vstup brankou vedle domu č. 15)
Brno–město
Česká republika

Vstupné

Plné vstupné 200 Kč
Studenti, senioři 150 Kč
BRNOPAS 20 % sleva

Na místě nelze vstupenku zakoupit!

Vstup je povolen osobám starším 18 let.

Předprodej

Online nebo v předprodeji vstupenek a informačním centru

TO JE BRNO
Panenská 1

Otevírací doba:
ZAVŘENO

Vodojemy jsou od 21. listopadu 2021 kvůli rekonstrukci uzavřeny.

Více informací:
Infocentrum TO JE BRNO
+420 513 039 035
panenska@ticbrno.cz

Podmínky vstupu

Vodojemy na Žlutém kopci jsou přístupné pouze osobám starším 18 let. Bude vyžadován písemný souhlas s provozním a návštěvním řádem.

49.1962781N, 16.5905181E