Od pátku 4. 3. 2022 otvíráme Labyrint na Zelném trhu, Kostnici u sv. Jakuba ale také věž Staré radnice pro ukrajinské občany zasažené válkou. Přijďte se i s dětmi na chvilku odreagovat a odpočinout si. Vstupné je symbolická jedna koruna a u vstupu se prokážete pouze dlouhodobým vízem (tzv. vízem za účelem strpění pobytu).

Druhá největší kostnice v Evropě, hned po té pařížské.

Počet zde pohřbených lidí se odhaduje na více než padesát tisíc. Hřbitov u kostela sv. Jakuba na dnešním Jakubském náměstí existoval už počátkem 13. století. Stejně jako další městské hřbitovy byl založen uvnitř hradeb, které bránily jeho pozdějšímu rozšiřování. Kapacita brzy přestávala potřebám rostoucího města stačit, a proto musel být zaveden výměnný systém pohřbívání: po uplynutí deseti až dvanácti let od pohřbu byl hrob otevřen, ostatky vyjmuty a na stejné místo byl uložen další zemřelý.

Obsah původních hrobů se přesouval do speciálních podzemních objektů – osárií neboli kostnic. K jejich rychlému zaplňování docházelo i z důvodu častých epidemií moru a cholery, které obyvatelstvo města doslova decimovaly. Josefínské reformy vedly v roce 1784 ke zrušení kostelních hřbitovů z hygienických důvodů. Ostatky z hrobů byly uloženy do krypty, hřbitovní zeď stržena, prostranství kolem kostela vydlážděno nepotřebnými náhrobky a kostnice pomalu upadla v zapomnění.

Dnes je Kostnice u sv. Jakuba turistickou atrakcí a zároveň pietním místem. Prohlídku umocňuje autorská hudba brněnského skladatele Miloše Štědroně složená speciálně pro tento prostor.

Kontaktní informace

Kostnice u sv. Jakuba
Jakubské náměstí
658 78 Brno

tel.: +420 515 919 793
e-mail: kostnice@ticbrno.cz

Otevírací doba

úterý – neděle 9.30 – 18.00
pondělí zavřeno

Podmínky vstupu

Vstup do objektu bude umožněn pouze s použitím respirátoru. Prosíme o dodržování 2 m rozestupu, maximální počet návštěvníků.

Vstupné

Plné vstupné 160 Kč
Studenti, senioři, ZTP, ZTP/P 80 Kč
Děti do 15 let 80 Kč
Děti do 6 let zdarma
Rodinné vstupné 2+1 nebo 2+2 380 Kč
- každé další dítě do 15 let 50 Kč
Skupiny (od 20 osob) 10 % sleva
BRNOPAS zdarma
Senior pas 10 % sleva
Rodinné pasy 10 % sleva
IDS JMK – s předplatní jízdenkou 15 % sleva
Kamera 50 Kč
Focení zdarma
Novináři (na základě schválené akreditace) zdarma

K úhradě můžete využít platební karty.

Využijte slevu 10 % a sestupte do podzemí v jeden den hned dvakrát!
Vybrat si můžete ze tří podzemních prostor: Labyrintu pod Zelným trhem, Mincmistrovským sklepem a Kostnicí pod kostelem sv. Jakuba. V případě, že si zakoupíte vstupenku do dvou podzemích provozů zároveň, bude vám z celkové částky za tyto dvě vstupenky odečtena sleva 10 %.

Do podzemí ještě výhodněji?
Vstupné do všech částí podzemí v jeden den: Plné vstupné 350 Kč, snížené vstupné 180 Kč, rodinné vstupné 800 Kč.

Pokladna a rezervace
Rezervace není nutná pro skupinu 5 a méně osob.
Vstupenky nelze zakoupit online v aktuální den.
Pro nákup online vstupenek je během dne vyhrazeno pouze několik prohlídek. Pokud Vám nabízené časy nevyhovují, kontaktujte přímo pokladnu podzemí. Zde Vám vytvoří rezervaci dle přání.

Brněnská kostnice
Jakubské náměstí
Brno, Česko